Lubię 0Nie lubię 0
Odsłon: 314
Komentarzy: 0

 

 

Podkarpacki Bank Spółdzielczy kilka dni temu „przejął” część funduszy klientów, którzy zdeponowali środki w tym że banku !!! Jest to pierwsza taka sytuacja w Polsce. Otóż zarządzający bankiem doprowadzili do krytycznej sytuacji finansowej co wymusiło do przeprowadzania przymusowej restrukturyzacji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W celu ratowania banku przed upadłością zajęto część środków, które nie były własnością banku. Jak to było możliwe?


Otóż w ciągu kilku ostatnich lat zalegalizowano kradzież("Bank Recovery and Resolution Directive" (BRRD) „BAIL-IN”)…………….. w prawie europejskim jak również polskim. To pozwoliło instytucji bankowej na zawłaszczenie środków, które nie były ich własnością. I w ten magiczny sposób w procesie ratowania banku kosztem deponentów niektóre samorządy straciły nawet 43 % swoich środków z dnia na dzień !!!


O legalizacji kradzieży w prawie europejskim informowałem kilka lat temu. Uchwalenie takich przepisów nie jest przypadkiem… Otóż pogarszająca się sytuacja systemu finansowego zapewne doprowadzi do jego dalszej dekompozycji z takimi bonusami jak niszczenie prawa własności etc. W ostateczności zostanie stworzony nowy system finansowy. Przy czym jednym z efektów ubocznych ów zmiany będzie utrata siły nabywczej „papierowych” wartości…


Konsekwencje dla gminy Międzyzdroje? Zdaje się, że urząd miejski może się zabezpieczyć przed podobną sytuacją. Można wykonać przynajmniej dwie rzeczy:

  • Zdywersyfikować ryzyko po przez otworzenie rachunków bankowych w kilku niezależnych od siebie bankach. Dzięki czemu przy upadłości jednego banku gmina nie straci wszystkiego z dnia na dzień
  • Systematycznie(raz na miesiąc) monitorować sytuację w bankach gdzie znajdują się środki pieniężne i w przypadku pogorszenia się sytuacji przetransferować środki do innego banku

 

Więcej informacji na ten temat można zasięgnąć np. w serwisie internetowym www.nowiny24.pl
 

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 500 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-500 znaków
Komentarze osób zalogowanych przechodzą automatycznie Przed opublikowaniem komentarza proszę zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

  • Brak komentarzy

2018© wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: info@miedzyzdrojanin.pl

Co nie jest zabronione jest dozwolone. Oczywiście w ramach obowiązującego prawa Rzeczpospolitej Polskiej i dobrze rozumianej kultury. Szczegółowy regulamin zostanie dodany w najbliższym czasie.

Zgadzam się