Lubię 2Nie lubię 1
Odsłon: 1145
Komentarzy: 0

 

Co niektórzy może jeszcze nie wiedzą ale od jakiegoś czasu firma Central European Petroleum LTD szuka gazu na wyspie Wolin. Przy czym z obecnych informacji wynika, że w międzyzdrojskim lesie znajduje się bogate złoże. O tym temacie było wiele plotek, stąd też sprawdziłem kilka informacji.

Firmą zainteresowaną wydobywaniem gazu jest Central European Petroleum LTD z siedzibą w Kanadzie w Calgary(prowincja Alberta). Firma operująca głównie w Kanadzie, Niemczech i od niedawna w Polsce. Okazuje się, że ustalenie jaki kapitał stoi za ów firmą nie jest sprawą prostą... System kanadyjski jest o wiele mniej przejrzysty niż polski. Myślałem, że to niemożliwe a jednak :). W rządowych rejestrach kanadyjskich... brak jest informacji o właścicielach. Dotarłem również do firmy współpracującej z Central European Petroleum LTD tzn Alliance Trust Company. Z tych szczątkowych informacji oraz z samej firmy(CEP) udało mi się ustalić, że jednym z udziałowców jest........ Goldman Sachs

A to poniekąd zmienia postać rzeczy... Otóż Goldman Sachs jest największym bankiem inwestycyjnym na świecie. Potężniejszym niż niektóre państwa... Nazywany za granicą również potocznie "Government Sachs" czyli "rządem Sachs". A na niektórych giełdach nazywa się go po prostu... "firmą"

Dlatego też opór radnych ze Świnoujścia i Prezydenta Żmurkiewicza może okazać się niewystarczający. Inwestycja prawdopodobnie zostanie realizowana dlatego, że w tym projekcie udział mają wpływowi ludzie i ze względu na geopolitykę.

Geopolitycznie jesteśmy w takiej sytuacji, że zachodnie ośrodki decyzyjne starają się odciąć Rosję od europejskich rynków zbytu. W takim właśnie "klimacie" powstała inicjatywa sprowadzania skroplonego gazu do Polski. W takim również "klimacie" prawdopodobnie zostanie uruchomionych wiele polskch złóż węglowodorów w tym jedna w międzyzdrojskim lesie...

 

PS Jeden z kolejnych artykułów będzie o konsekwencjach ów inwestycji dla Międzydrojów.

 

 

 

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 500 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-500 znaków
Komentarze osób zalogowanych przechodzą automatycznie Przed opublikowaniem komentarza proszę zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

  • Brak komentarzy

2018© wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: info@miedzyzdrojanin.pl

Co nie jest zabronione jest dozwolone. Oczywiście w ramach obowiązującego prawa Rzeczpospolitej Polskiej i dobrze rozumianej kultury. Szczegółowy regulamin zostanie dodany w najbliższym czasie.

Zgadzam się