Lubię 0Nie lubię 0
Odsłon: 1978
Komentarzy: 0

 

Dnia 09-06-2019 odbyło się w Świnoujściu w sali teatralnej MDK spotkanie przedstawicieli Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu S. A. z mieszkańcami. Dyskusja dotyczyła budowy terminala kontenerowego na wschód od gazoportu LNG. Na spotkanie przybyli między innymi prezydent Świnoujścia Pan Janusz Żmurkiewicz i kilku radnych miejskich ze Świnoujścia. Dyskusja momentami była burzliwa. Największe wątpliwości odnośnie realizacji inwestycji w obecnym kształcie miał były samorządowiec Andrzej Szczodry oraz radna Joanna Agatowska. Wielu mieszkańców również wniosło swoje uwagi.

CAŁOŚĆ NAGRANIA ZE SPOTKANIA MOŻNA OBEJRZEĆ KLIKAJĄC TU


O co toczy się główny spór? Otóż zachodzi konflikt między interesem gospodarki narodowej reprezentowanym przez ZMPSiŚ S.A. a interesami lokalnymi Świnoujścia, Warszowa i Międzyzdrojów.


W skrócie:
Port kontenerowy byłby istotną częścią szlaku handlowego północ-południe łączącego interesy Czech, Słowacji, Polski. Byłby również istotną częścią ośrodka gospodarczego jakim jest Szczecin. Niestety różnego rodzaju ograniczenia powodują, że nie można zbudować terminalu w Szczecinie. Stąd też przedstawiciele Zarządu Morskich Portów za jedyne rozsądne rozwiązanie widzą zbudowanie portu w okolicach gazoportu LNG.


Niemniej jednak skala, kształt i charakterystyka inwestycji powoduje, że przedsięwzięcie inwestycyjne zablokuje rozwój samego miasta Świnoujście w kierunku wschodnim. Ponadto wg przeciwników realizacji ów inwestycji są również inne problemy. Między innymi:
- Miasto Świnoujście z gazoportu LNG dostaje(podatek od nieruchomości) około 37 mln zł rocznie. Z kolei Pan Andrzej Szczodry z Panią radną Agatawoską twierdzą, że port kontenerowy da im zastrzyk do kasy miasta w wysokości około 600 tyś zł.
- Zdewastowanie znaczących obszarów środowiska w tym tzw wydmy szarej. Port ma zająć około 70 hektarów przy czym projekt zakłada również rozbudowę.
- Obciążenie ruchu drogowego
- Osłabienie wizerunku Świnoujścia jako miasta turystycznego.
- Zabranie znaczącej części plaży

Nowy problem pojawia się również w… Międzyzdrojach. Otóż gmina Międzyzdroje jest mniejsza od Świnoujścia i bardziej wyspecjalizowana. Jedyną znaczącą branżą jest turystyka. Stąd pytanie… jak budowa nie tyle portu ale samego półtorakilometrowego „pirsu(sztuczne powiększenie lądu) wpłynie na miasto? Na dzień dzisiejszy główną wartością/atrakcją Międzyzdrojów jest plaża gdzie setki tysięcy wczasowiczów robi sobie zdjęcia na tle zachodzącego słońca za horyzontem... Ten piękny widok jest na fotografiach, pocztówkach, w albumach etc. Czy turyści równie chętnie będą sobie robić zdjęcia na tle „morza” kontenerów?
W samych Międzyzdrojach trwają od wielu lat na skutek budowy wysokich apartamentowców gorące dyskusje odnośnie sylwetki miasta od strony morza. Obecnie trzeba zadać sobie nowe pytanie. Jak morze będzie wyglądało od strony… lądu?


Podsumowując Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu zaznaczył, że inwestycja jest w fazie koncepcyjnej i zachęcił mieszkańców do wnoszenia swoich uwag w celu dopasowania projektu do otoczenia. Ponadto na stronie Zarządu Morskich Portów powstanie możliwość zadawania pytań specjalistom (tylko pod własnym imieniem i nazwiskiem).


Warto pomóc spółce wypracować rozsądny projekt, w którym interesy lokalne i narodowe będą komplementarne.
Osobiście zapytałem prowadzącego spotkanie Piotra Sikorę czy jest możliwość zorganizowania spotkania w Międzyzdrojach. Odpowiedział, że prawdopodobnie będzie taka możliwość ale najwcześniej we wrześniu.

O komentarz odnośnie inwestycji i podjętych ewentualnych działań przez burmistrza została również zapytana Pani Joanna Ścigała – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach:

Odpowiadając na Pana zapytanie dotyczące spotkania burmistrza i radnych Rady Miejskiej z przedstawicielami Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście, informuję, że budowa terminalu kontenerowego budzi szereg wątpliwości i obaw władz naszej gminy. Dotyczą one przepustowości komunikacyjnej na terenie Międzyzdrojów i do miasta, ochrony środowiska naturalnego w tym nadmiernego hałasu, itp.). Jest to inwestycja o dużym znaczeniu dla regionu i państwa. Podczas spotkania nie padły konkretne deklaracje ze strony przedstawicieli Portu. Sprawa będzie przez nas na bieżąco monitorowana, będziemy oczekiwać konkretnych dokumentów ( np.: oceny odziaływania na środowisko, który jest kluczowy dla tej inwestycji).

 

Przydatne wiadomości:

-link do prezentacji technicznej portu kontenerowego - KLIKNIJ

źródło: Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu

Źródło: Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu

 

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 500 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-500 znaków
Komentarze osób zalogowanych przechodzą automatycznie Przed opublikowaniem komentarza proszę zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

  • Brak komentarzy

2018© wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: info@miedzyzdrojanin.pl

Co nie jest zabronione jest dozwolone. Oczywiście w ramach obowiązującego prawa Rzeczpospolitej Polskiej i dobrze rozumianej kultury. Szczegółowy regulamin zostanie dodany w najbliższym czasie.

Zgadzam się