Lubię 11Nie lubię 4
Odsłon: 1703
Komentarzy: 0

 

W lutym 2020r kończy się pozwolenie na budowę(sieć kanalizacyjna) ogródkom działkowym ROD Bursztyn i jeśli urząd miasta nie zareaguje przepadnie ponad 160.000 zł, które zostało dotychczas wydane z kieszeni działkowiczów.

Ze względu na istnienie wielu sprzecznych informacji postaram się naświetlić całą syuację związaną z inwestycją na terenie zarządzanym przez ROD Bursztyn

A – WŁASNOŚĆ - właścicielem terenu zarządzanego przez ROD Bursztyn jest miasto Międzyzdroje


B – DECYZJA ADMINISTRACYJNA - ROD Bursztyn na mocy decyzji administracyjnej(ranga dokumentu podobna mniej więcej z aktem notarialnym) może użytkować teren bez dodatkowych opłat dożywotnio.


C – SPECYFIKA – stowarzyszenie jest ustawowo organizacją społeczną i takie też reprezentuje cele w statucie. Zatem odgórnie stowarzyszenie nie może generować dochodów.


D – KANALIZACJA –
a) Zarząd ROD Bursztyn od kilku lat stara się o zrealizowanie budowy sieci kanalizacyjnej.
b) ROD Bursztyn zebrał od członków pieniądze na opracowanie projektu z pozwoleniem budowlanym. Kosztowało to ponad 160.000 zł
c) Wg słów członków zarządu była szansa podpięcia się pod przedsięwzięcie modernizacji oczyszczalni i dostania pieniędzy z UE. Z jakiś powodów ta koncepcja nie doszła do skutku.
d) Ze względu na brak funduszy większości członków inwestycja jest praktycznie niemożliwa do zrealizowania.


E – MIASTO –
a) Czy miasto może sfinansować inwestycję? Przy odpowiedniej uchwale ROD Bursztyn może uzyskać dotację od miasta
b) Czy miasto musi sfinansować inwestycję? Wg opinii prawnej zamówionej przez miasto w 2017 roku nie musi.


F – WĘZEŁ GORDYJSKI - Czy miasto powinno sfinansować inwestycję? Sęk w tym, że Ogrody Działkowe są odziedziczone po wcześniejszym systemie, który zakładał cele socjalne(zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i generowania dochodów). A prawo mamy… współczesne. Niemniej jednak istnieje pewne wypracowane stanowisko powstałe z… praktyki. A z niej wynika, że budową głównej infrastruktury zajmuje się szeroko pojęte miasto a przyłącza przynależą do konkretnych zainteresowanych bezpośrednio osób. Ta praktyka powoduje, że żadne gospodarstwo domowe bezpośrednio na płaci na budowę głównych nitek instalacji. Baa nawet potężne apartamentowce nie są zmuszane do takiego wysiłku finansowego jakiego co niektórzy oczekują od działkowiczów


G – ŚWINOUJŚCIE – ten problem doskonale rozumieją włodarze Świnoujścia. Dlatego 24.10.2019 przyjęli uchwałę NR XIX/151/2019:

„Uchwała w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miasto Świnoujście, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonania zadania służącego tworzeniu warunków dla rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych”

Zapisy w uchwale przewidują dotację w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

LINK do uchwały:
 

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 500 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-500 znaków
Komentarze osób zalogowanych przechodzą automatycznie Przed opublikowaniem komentarza proszę zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

  • Brak komentarzy

2018© wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: info@miedzyzdrojanin.pl

Co nie jest zabronione jest dozwolone. Oczywiście w ramach obowiązującego prawa Rzeczpospolitej Polskiej i dobrze rozumianej kultury. Szczegółowy regulamin zostanie dodany w najbliższym czasie.

Zgadzam się