Szersza plaża
W Międzyzdrojach prowadzona jest obecnie inwestycja miejska, której zadaniem jest poszerzenie plaży po przez wpompowanie piasku na brzeg. Po rozpoczęciu prac pojawiło się wiele głosów krytycznych głównie ze względu na zapach i kolor.
O co dokładnie chodzi i dlaczego może być to problematyczne?
Postanowiłem zweryfikować uwagi mieszkańców i okazuje się, że materiał wydobyty nie stanowi wyłącznie piasku. Ogólnie rzecz biorąc piasek jest zmieszany z humusem czyli... glebą. Czym jest humus? Otóż jest to materia organiczna mająca swoje źródło w szczątkach roślin i zwierząt. Przy czym stanowi mieszaninę tych elemetów w różnym etapie rozkładu. Niemniej jednak przeważnie przechodząc proces mineralizacji przybiera kolor czarny.
1) Barwienie
Okazuje się, że nowy piasek barwi ubrania. No cóż... jest to ten sam materiał co w ogródkach. Mimo że jest w śladowych ilościach to rezultat jest taki sam jak przy pracy w ogrodzie.
2) Kolor
Kolor nowego materiału miejscami przypomina kolor cementu aczkolwiek po wymieszaniu starego i nowego piasku raczej nie kłuje w oczy
3) Zapach
Zapach - no cóż gleba ma swój specyficzny zapach
4) Skala - ilość humusu w piasku
Ogólnie nowy materiał zawiera zwarte bryły zbudowane z humusu lub z butwiałego drewna lub gliny. Oprócz brył piasek jest zmieszany z drobinkami czarnego humusu stąd ciemniejszy kolor.
5) Konsekwecje
Otóż wydobyty materiał z czasem zmieni swoją postać. Materia organiczna pod wpływem światła i powietrza ulegnie dalszej dekompozycji i mineralizacji. Jak długo to będzie trwało? Trudno powiedzieć. Możliwe również, że pierwszy większy sztorm przefiltruje plażę i usunie cząsteczki humusu ponieważ są lżejsze od kwarcu. Oby tylko natura nie okazała się na tyle złośliwa, że razem z humusem zabierze również.... piasek :) Na pewno przez jeden sezon turyści będą się cieszyć z poszerzonej plaży. Co będzie w następnym roku? Zobaczymy...
Podsumowanie
Tragedii dużej raczej nie ma odnośnie ubogacenia piasku. Niemniej jednak pozostaje pytanie o zasadność samej inwestycji w kontekście interesu miasta Międzyzdroje. Być może wydany 1 mln zł lepiej byłoby zainwestować na badanie prądów morskich w regionie celem budowy ewentualnej infrastruktury hydrotechnicznej w przyszłości.
Skomentuj
Komentuj jako gość