Lubię 2Nie lubię 0
Odsłon: 2319
Komentarzy: 1

 

SPRZEDAŻ GRUNTÓW

Wszedłem na BIP i prawie zawału dostałem… Międzyzdrojscy funkcjonariusze publiczni postanowili hurtem sprzedać jedne z ostatnich gruntów w Międzyzdrojach!

Obecnie w trybie przetargowym są działki o wartości około 40 mln zł !!! Łącznie jest to 26223 m2 czyli ponad 2,5 hektara! W załącznikach na końcu artykułu powyższe tereny zaznaczone są kolorem czarnym.

Większość sprzedawanych gruntów, to teren pola namiotowego przy ulicy Polnej i działki za tym obiektem. Co ciekawe jeszcze nie tak dawno temu przekształcenie tego terenu miało się odbyć pod pretekstem budowy… Straży Pożarnej w tym miejscu. Proszę zobaczyć jeden z poprzednich artykułów i porównać z aktualną mapą. 

LINK1 (artykuł)

LINK2 (aktualna mapa)

Na pierwszy rzut oka mozna zobaczyć podzielenie działek na mniejsze z nową numeracją ewidencyjną.  Z tego obrazu wyłania się wniosek, że wystawienie ponad 2,5 hektara gruntów to tylko początek… Kolejne tereny zostały już wyodrębnione z działki nr 7/11( stara numeracja).

Na sprzedaż również została wystawiona działka na skarpie między ulicą Adama Wodziczki a ulicą Marii Skłodowską. Jak na ironię jest to... ostatni niezabudowany punkt widokowy na panoramę miasta od strony południowej. Czy ten teren nie powinien zostać w użyteczności publicznej na stałe?

 

 

WNIOSKI

Idąc tą drogą za wiele nie zostanie dla mieszkańców. Jak to możliwe, że w sytuacji gdy grunty można wykorzystać na milion różnych sposobów, to u nas zasadniczo jedyną opcją jest… sprzedaż?

Sprzedaż sama w sobie jest problematyczna. Paradoksem jest, że sprzedawane są grunty należące DO mieszkańców. Przy czym tych samych mieszkańców nie stać, aby zakupić te tereny OD gminy… w nieograniczonym przetargu. Po prostu nie można konkurować z dużym zorganizowanym kapitałem, który ma dostęp do taniego finansowania.

Przykładem tego jest przecież sprzedaż strategicznych terenów między ulicą Gryfa Pomorskiego (obecnie teren Biedronki) a granicą ROD Bursztyn w Międzyzdrojach. Te działki można było wykorzystać jako koło zamachowe dla lokalnej gospodarki. Natomiast stało się tak, że grunty zostały nabyte przez deweloperów(apartamenty) i duże sklepy, z którymi lokalni przedsiębiorcy nie są w stanie konkurować…

Weźmy pod uwagę również… inflację. Przy obecnych podwyżkach wynikających z załamania się patologicznego systemu… te same tereny będą warte za rok prawdopodobnie co najmniej 10 % więcej z powodu utraty siły nabywczej pieniądza (ang „fiat money”). Dziesięć % z 40 mln zł stanowi… 4 mln zł. Tak więc robiąc dosłownie tyle co NIC urząd nie straciłby tej wartości.

Podsumowując głównymi beneficjentami sprzedaży zostaną najprawdopodobniej banki i deweloperzy. Czy tak powinno być? Chyba nie. Istotne jest również pytanie – co zostanie przyszłym pokoleniom? A jeśli nic nie pozostanie, to jak oni rozwiążą te same problemy i zadania, przed którymi stoi obecna władza?

 


 

 

Licencja zdjęcia na stronie głównej(grafika zmodyfikowana):
Cards vector created by macrovector - www.freepik.com
Water vector created by vectorpouch - www.freepik.com
 

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 500 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-500 znaków
Komentarze osób zalogowanych przechodzą automatycznie Przed opublikowaniem komentarza proszę zapoznać się z regulaminem.

Komentarze (1)

 • artur

  89.174.73.xxx / 15.11.2021 10:22

  https://kamienskie.info/nowy-5-gwiazdkowy-hotel-powstanie-przy-molo-w-miedzyzdrojach/

  sprzedaje się teren pod hotel, a buduje się apartamenty.
  To po co nam urzędnicy, którzy nie są w stanie pilnować
  naszych interesów (mieszkańców)

  zgłoś 0

2018© wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: info@miedzyzdrojanin.pl

Co nie jest zabronione jest dozwolone. Oczywiście w ramach obowiązującego prawa Rzeczpospolitej Polskiej i dobrze rozumianej kultury. Szczegółowy regulamin zostanie dodany w najbliższym czasie.

Zgadzam się